Kruh iz leskovih mačic

18.03.2025

Želite preizkusiti nekaj novega, okusnega, omamno dišečega? Potem je ta recept kot nalašč za vas. Leskove mačice ali kot jih nekateri imenujejo tudi leskove kačice, niso le prva spomladanska paša za čebelice, vendar jih lahko s pridom uživamo tudi mi. Okus leskovih mačic je nekoliko grenak (koliko bo grenkobe je v veliki meri odvisno od tega, kako zelo zaprte mačice nabirate). Bolj kot so še leskove mačice mlade in neodprte, več grenkobe vsebujejo. Čim pa se odpirajo, pa postajajo vedno bolj prijetnega okusa in tudi vedno več cvetnega prahu vsebujejo.

Za pripravo kruha iz leskovih mačic potrebujemo leskove mačice, katere posušimo in zmeljemo v fino moko. Slednje lahko brez težav naredimo s pomočjo mlinčka za kavo, mlinčka za moko ali celo multipraktika. Moka leskovih mačic je bogata s proteini in njena bistvena prednost je ta, da ne vsebuje glutena. Zato je primerna tudi za tiste, ki ste občutljivi na gluten. Je pa res, da je njena slabost ta, da odsotnost glutena pomeni, da jo le s težavo uporabljamo samostojno. Seveda odvisno kaj želimo iz nje pripraviti. Ima pa moka leskovih mačic še eno zelo veliko slabost. Je namreč zelo zelo alergena, tako jo odsvetujem vsem, ki ste alergični na cvetni prah.

V preteklosti se je moka uporabljala zelo pogosto za peko kruha, piškotov, za obogatitev jedi. S časoma pa je njena uporaba nekoliko zamrla. Prevladale so druge moke. A na moje veselje, se časi ponovno spreminjajo in tako postaja moka leskovih mačic vse bolj cenjena in uporabljena. Več o leskovih mačicah si lahko preberete v naslednjem prispevku.

Za kruh leskovih mačic potrebujemo:

  • 300 g pšenične moke
  • 100 g moke leskovih mačic
  • 15 g kvasa
  • 1 čajna žlica sladkorja
  • 350 ml vode
  • 2 čajni žlici soli
  • 35 ml olja

Postopek priprave kruha leskovih mačic

V skledo vsujemo pšenično moko, katero predhodno presejemo. Dodamo ji moko leskovih mačic in sol. Nato v skodelici stehtamo kvas ter mu dodamo sladkor in vodo. Premešamo in pustimo malenkost stati, da se kvas lepo pomeša z vodo in sladkorjem. Ko je kvas premešan ga vlijemo v skledo in dodamo še olje. Vse dobro pregnetemo. Sama gnetem ročno. Ko je testo dobro pregneteno, posodo pokrijem s kuhinjsko krpo ali pokrovom v kolikor delam v skledi za vzhajanje. Pustim stati nekje eno uro na sobni temperaturi.

Po nekje eni uri testo ponovno pregnetemo in oblikujemo v hlebček ter postavimo v pekač s pokrovom, katerega smo predhodno prekrili s peki papirjem. Kruh pred pečenjem zarežemo (slednje ni nujno, je pa priporočljivo). Kruh pokrijem s pokrovom in ga damo v hladno pečico. Pečico segrejemo na 250 °C in pečemo nekje 30 minut, nato pekač odkrijemo, zmanjšamo temperaturo na 220 °C ter pečemo še nekje 20-30 minut. Odvisno od tega, kako želimo, da je kruh zapečen.

Dober tek!

0
    0
    Košarica
    Vaša košarica je praznaVrnite se v trgovino.
    Aurora planet
    Privacy Overview

    This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.